Büyük ama gerçekçi hedefler belirleyerek doğru risk seviyesini almak ve sürekli olarak hedeflerin nasıl iyileştirileceğini bulmak için geri bildirim alarak ilerlemek içsel motivasyonumuzu arttırmada önemli bir unsurdur.

Kişisel veya organizasyonel hedeflere bağlı olmak ve bu hedeflere ulaşmak için fazladan bir adım daha atmak, aktif olarak fırsatları araştırmak ve ortaya çıktığında onları elden kaçırmamak da gereklidir. Engellerle başa çıkabilmeyi başaran kişiler olup bu konuda esneklikle engellere rağmen hedeflerimizi sürdürmeye odaklanmalıyız.

Öğrenmeye, bilgi edinmeye her zaman açık olmalıyız bunun için motive olmuş, hevesli ve destekleyici insanlarla zaman geçirmeliyiz. Olumlu bir bakış açısı ve iyimserlikle dayanıklılığımızı arttırmalıyız aynı zamanda güçlü ve zayıf yönlerimizi tanımlamalı ve bunları geliştirmeliyiz.

İçsel motivasyonu yüksek kişiler hedeflerine ulaşma konusunda daha kararlıdırlar. Karşılarına çıkan ilk engelde asla pes etmezler. İçsel motivasyona sahip bireyler, başkaları tarafından sürekli motive edilmeye ihtiyaç duyan bireylerden her zaman bir adım daha önde olacaklardır. Peki içsel motivasyona sahip olmak ne kazandırır? Kendini kendini motive edebilenler; özgüveni yüksek, yaptığı işlerden keyif alabilen, mutlu, yaşadığı problemlere karşı demotive olmayan ve çalışkan bireylerdir.

Ertelemekten vazgeçmeli ve zaman yönetimimizi becerilerimiz üzerine kurmalıyız ki ihtiyacımız olduğunda yardım alabilmeli ve başkalarının da başarılı olmasına yardımcı olmak için istekli olabilmeyi başarabilelim.

İçsel motivasyonun sağlanması için mutlaka hedef belirlenmeli, kararlı olunmalı, kendi yeteneklerimize güvenmeli ve her zaman olumlu düşünmeliyiz.

Motivasyonumuz aslında hepimizin içinde; alıştığımız o dışsal motivasyonun bizim için hiçbir kalıcığı yok. Peki gelelim sorumuza içimizdeki motivasyonu ortaya çıkarabilir miyiz? Belki ilk başta zorlanacaksınız ama ilk önce durumu kabullenerek neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Kendinize küçük hedefler koyup bunları başardığınızda özgüveninizin yavaş yavaş artacağını göreceksiniz. Eğer sizi umutsuzluğa ve endişeye düşüren nedenleriniz varsa bunların üstesinden gelebileceğinizi de bilmelisiniz.

Aslında en önemlisi sizin bir adım atmanız, bugün hayatınızda farklı bir şey yapmak için güzel bir gün haydi değerlendirin:)

Dilan AYHAN